KWESTIE PRAWNE

Warto wiedzieć o tym że wśród 11 ras uznanych za niebezpieczne nie ma akity - (poniżej link do rosporządzenia)

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 roku w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne

Zabierając zatem akitę na spacer w miejsce publiczne nie musimy jej zakładać kagańca, (który to jest nadzwyczajnym środkiem ostrożności stosowanym obligatoryjnie przy rasach niebezpiecznych).

Wobec akity wystarczające są zwykłe środki ostrożności, czyli pies ma być na uwięzi (smyczy, lince).                                                                                                 Brak kagańca u akity nie może być podstawą do ukarania właściciela. Warto o tym wiedzieć i przypomnieć co niektórym nadgorliwym funkcjonariuszom.                 Gdyby to jednak nie przekonało strużów prawa wystarczy mandatu nie przyjąć. Sprawa jest kierowana do sądu gdzie niestety władza wykonawcza zostaje ośmieszona.

Podrużójąc z psem środkiem transportu publicznego trzeba stosować się do regulaminu tegoż przewoźnika i tutaj kaganiec może być wymagany.

Wyruszając w podróż zagraniczną należy zabrać ze sobą paszport psa i w zależności od kraju docelowego odpowiednio psa przygotować, gdyż przepisy dotyczące wwozu zwierząt do poszczególnych krajów mogą się od siebie różnić. W większości krajów UE wystarczy paszport z wpisanym badaniem lekarskim wykonanym max 48 godzin przed przekroczenie granicy. Są jednak kraje np Norwegia gdzie wwóz zwierzęcia możliwy jest dopiero odbyciu wielotygodnoiwej kwarantany (na szczęście kwarantannę pies przechodzi w swoim domu w Polsce, ale trzeba ją zaplanować i odbyć odpowiednio wcześniej).